Центар за радиологију

Центар за радиологију
Пастерова 2, 11000 Београд
Тел./Фаx: 011/361 5554, 366 3226
Фаx: 366 3226
Е-маил: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.

Центар за радиологију је организациона јединица КЦС и наставна база Медицинског факултета универзитета у Београду која се бави здравственом, образовном и научно-истраживачком делатношћу. Центар за радиологију и магнетну резонанцу је просторно смештен у 18 објеката у КЦС и састоји од Одељења у оквиру којих се налазе Одсеци и Кабинети.


У Центру за радиологију се обављају високоспецијализоване дијагностичке и интервентно-радиолошке услуге, за стационарне и амбулантне пацијенте. Пружање радиолошких услуга у Центару за радиологију и магнетну резонанцу обавља се организовано у току 24 часа, током целе године.


ЗАКАЗИВАЊЕ ПРЕГЛЕДА:

УПУТСТВО ЗА ЗАКАЗИВАЊЕ ДИЈАГНОСТИЧКИХ УСЛУГА и то:

  • МСЦТ дијагностика
  • Ултразвучна дијагностике
  • Класична радиолошка дијагностика
  • Интервентне радиолошке процедуре

Увођењем Интегрисаног здравственог информационог система (ИЗИС) у здравствени систем Републике Србије, промењен је начин заказивања прегледа. Наведене дијагностичке процедуре за амбулантне пацијенте , обавезно се заказују кроз информациони систем (ИЗИС).

Референтни Центри за магнетну резонанцу срца и интервенту радиологију хепатобилијарног тракта у
Универзитетском Клиничком центру Србије, Центру за радиологију

Указом Министарства здравља Републике Србије од 29.04.2021. године, донета је одлука о формирању Референтних Центара за магнетну резонанцу срца и интервенту радиологију хепатобилијарног тракта у Универзитетском Клиничком центру Србије, Центру за радиологију.

Преглед срца на магнетној резонанци почео је да се изводи 08.11.2006.године у Клиничком центру Србије. То је био први преглед те врсте не само у Србији, већ и у региону. Захваљујући све већој примени ове методе у клиничкој пракси, запажа се тренд значајног повећања броја пацијената, тако да је број прегледа на месечном нивоу 45-50, што је на годишњем нивоу до 600 прегледа, са тенденцијом даљег повећања. Такође, код нас је урађен први пут у Србији стрес тест са аденозином на магнентој резонанци код пацијента са хроничном исхемијском болешћу. Проф. Ружица Максимовић је увела ове методе, публиковала радове у референтним интернационалним часописима и одржала низ предавања на националним и интернатионалним конгресима. Наши лекари и техничари су обучени за све елементе прегледа у Универзитетском Клиничком центру али и у референтим центрима у Европи. С друге стране, захваљујући врхунском раду, едукованом кадру, техничким могућностима и великом броју пацијената, у Центру се врши едукација лекара из других центара. У Центру за радиологију се налази врхунска опрема за прегледање пацијената за магнетну резонанцу срца, апарати од 1,5 и 3,Т, као и софтверски пакети за накнадну обраду добијених података/постпроцессинг.

Под руководством Проф. др Драгана Машуловића, од 1992. године изводе се минимално инвазивне и интеревентно радиолошке процедуре на хептобилијарном траку. Број различитих нових процедура, на овом систему, на дневном нивоу је између 8 и 10. Та бројка на месечном нивоу креће се између 160 и 230, а годишње се изведе око 2500 нових процедура. Број контролних прегледа и корекција раније изведених процедура је приближан. Већи број интервентних процедура на овом систему изведен је први пут у Србији а неке чак и у региону. Ту се превасходно мисли на примену различитих типова металних стентова у лечењу опструкција у билијарном систему различите етиологије, емболизације у артеријском и венском систему и различите типове термалних аблација. Радиолози овог Одсека имају значајна исксуства у примени чак и најновијих техника термалне аблације, како у области хепатобилијарног тракта тако и у другим органским системима где се ове методе могу применити. Већи број радиолога из земаља у окружењу едуковао се у нашем центру. Универзитетски Клинички центар Србије располаже свим неопходним условима у погледу апаратуре, материјала и кадра за успешно изводјење ових процедура а едукација кадра обављена је у највећим светским центрима за ову област. Проф. Машуловић је био предавач по позиву на многим домаћим и иностраним скуповима, добитник је признања из радиологије и организатор више скупова из ове области на националном и интернационалом нивоу. Објавио је више радова у релевантним националним и интернационим часописима.

Овом одлуком Министарства здравља, препозната је улога, место и значај Универзитетског Клиничког центра у едукацији кадра и унапредјењу здравствене заштите пацијената. Уводјење нових процедура и унапредјење и побољшање рада, представљају наше трајне циљеве. Захваљујући обучености кадра и континуираној едукацији, расположивим техничким могућностима, броју прегледа на месечном и годишњем нивоу, са поносом можемо да кажемо да је Центар за радиологију Универзитетског Клиничког центра Србије лидер не само у Србији већ и у региону у области магнентне резонанце срца и интервенте радиологије хепатобилијарног тракта, а на добробит наших пацијената.

Центар за радиологију УКЦС је на основу Решења Министарства здравља Републике Србије број 500-01-2045/2024-02 од 05. децембра 2024. године постао референтна здравствена установа за пулморадиологију и с тим у вези обавља послове примене, праћења и унапређења јединстване доктрине и методологије у области болести респираторног система.

picture 6

                                        Радиолошки тим Одељења за пулморадиологију

У Центру за радиологију, Одељењу пулморадиологије под руководством проф. др Руже Стевић свакодневно се изводи велики број дијагностичких, како конвенционалних тако и најсавременијих дигиталних метода експлорације грудног коша. Наведене процедуре поред проф. др Руже Стевић обављају и клинички асистент др Никола Чолић и др Катарина Лукић заједно са високо образованим тимом радиолошких техничара.

Свакодневно се разрешавају бројне дијагностичке дилеме код болесника упућених из различитих хоспиталних система како из Србије тако и из региона.

Нарочито треба истаћи улогу радиолога овог Одељења у дијагностици ретких и интерстицијумских болести плућа. Као чланови конзилијума, радиолози овог Одељења  равноправно учествују у доношењу одлука  о увођењу антифибротичне терапије код оболелих од фиброзе плућа и имунотерапије код одређених типова узнапредовалог карцинома плућа.

Радиолози у Одељењу пулморадиологије имају значајна искуства и у извођењу бројних метода инвазивне и интервентне радиологије у грудном кошу. Перкутане биопсије периферних промена у плућима и плеури као и аспирације и дренаже комплексних плеуралних колекција под контролом ултразвука изводе се још од почетка 1998. године.

На овај начин дијагностика је постала далеко поузданија, а бројни поступци су поједностављени и побољшани, уз знатно нижу стопу компликација и скраћење дужине хоспитализације. Број биопсија и других  интервентних процедура на месечном нивоу је око 100, а на годишњем око 1000. Контрола ефекта торакоцентеза и торакалних дренажа се обавља ултразвуком чиме се значајно смањује зрачење пацијената, посебно оних са рецидивирајућим плеуралним изливима.

picture 7

                                                         Ултразвук грудног коша

Поред УЗ вођених биопсија, последњих пет година се изводе и биопсије тумора плућа под контролом ЦТ-а.

 picture 8

                                                        Биопсија под контролом ЦТ

Захваљујући постигнутим резултатима и сталном унапређењу, ове процедуре су данас постале стандард великог хоспиталног система, какав је несумњиво УКЦС. Већи број радиолога из Србије и земаља у окружењу едукује се у нашем Одељењу.

У едукацији радиолога и лекара на специјализацији, поред проф. др Руже Стевић учествују и клинички асистент др сци мед. Никола Чолић и др Катарина Лукић, аутори радова у страним и домаћим часописима и предавачи на националним и интернационалним скуповима.

Руководилац Одељења пулморадиологије проф. др Ружа Стевић добитник је признања из радиологије и организатор бројних едукација из ове области. Објавила је бројне  радове у референтним интернационалним и националним часописима и одржала низ предавања на националним и интернационалним конгресима. Проф. др Ружа Стевић је своје богато искуство из ултразвука грудног коша преточила у књигу „Ултразвук грудног коша“, објављену у августу 2024. године.

picture 9

                                Проф. др Ружа Стевић, аутор књиге „Ултразвук грудног коша“

 

ОРГАНИЗАЦИОНА СТРУКТУРА

Руководилац Центра за радиологију
Проф. др Драган Машуловић

Заменик Руководиоца Центра за радиологију
Проф. др Ружа Стевић

Помоћници Руководиоца Центра за радиологију
Кл. асс др Владимир Цветић
Др Александар Радевић,

Секретар Центра за радиологију
Биљана Ивковић, дипл. ек

Главни радиолошки техничар Центра за радиологију
Милан Николић

1. ОДЕЉЕЊЕ МАГНЕТНЕ РЕЗОНАНЦЕ
Начелник: Проф. др Ружица Максимовић
Главни рдг. техничар: Бранислав Хомшек

2. ОДЕЉЕЊЕ УРГЕНТНЕ РАДИОЛОГИЈЕ
Начелник: Др Драган Васин
Главни радиолошки техничар: Немања Ђорђевић

3. ОДЕЉЕЊЕ ПОЛИКЛИНИЧКЕ РАДИОЛОГИЈЕ
Начелник: Проф. др Драган Машуловић
Главни радиолошки техничар: Драгиша Карабашевић

4. ОДЕЉЕЊЕ КЛИНИЧКЕ РАДИОЛОГИЈЕ
Начелник: Проф. др Ружа Стевић
Главни радиолошки техничар: Сања Кнежевић

5. ОДЕЉЕЊЕ ДИГЕСТИВНЕ РАДИОЛОГИЈЕ
Начелник: Проф. др Александра Ђурић Стефановић
Главни радиолошки техничар: Мирјана Стојковић

6. ОДЕЉЕЊЕ КАРДИОВАСКУЛАРНЕ РАДИОЛОГИЈЕ
Начелник: Кл. асс др владимир Цветић
Главни рад. техничар: Мирјана Човић

7. ОДЕЉЕЊЕ НЕУРОРАДИОЛОГИЈЕ
Начелник: НС Прим. др сци. мед. Иван Вукашиновић
Главни рад. техничар: Сузана Ћирић

8. ОДЕЉЕЊЕ УРОГЕНИТАЛНЕ РАДИОЛОГИЈЕ
Начелник: Др Александар Радевић
Главни радиолошки техничар: Милена Станковић

9. ОДЕЉЕЊЕ ЗА НЕМЕДИЦИНСКЕ ПОСЛОВЕ И ЗДРАВСТВЕНУ АДМИНИСТРАЦИЈУ
Начелник: Биљана Ивковић, дипл. ек